ВИДЕО: Војската на Србија претстави нови хеликоптери купени од Русија

Од:

Српската армија денеска претстави нови хеликоптери купени во Русија, а српскиот претседател Александар Вучиќ кој присуствуваше на церемонијата на воениот аеродром во Батајница кај Белград, нагласи дека со набавката „значително се зголемени перформансите и можностите на ВС“.

Вучиќ рече дека новите хеликоптери Ми-35, Х145М и Ми-17 се набавени затоа што „значително е подобрена состојбата“ во државниот буџет и дека се набавени „со значителен попуст и олеснувања“ што руската страна и ги даде на Србија.

Вучиќ рече дека станува збор за најсовремени европски и руски хеликоптери и истакна дека тие летала ќе служат како чувари на Србија.

Русија ги испорача хеликоптерите неколку месеци пред истекот на рокот, а беа донесени во Белград со карго-авион на руската армија два дена пред средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи на 4 декември.

Би можело да ве интересира

Лончар: Србија се подготвува за најлошо сценарио

Ана Ололовска

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

Ана Ололовска

Дачиќ: Јас сум професионален политичар, новата функција за мене е оставарување на целите

А1он

Лавров во посета на Грција, БиХ и Србија

Ана Ололовска

Во новата српска влада ќе има десет жени, Вулин и Стефановиќ си ги менуваат местата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Руски ММА-борач брутално изрешетан во кафеана среде бел ден

Жарко Настоски