ВИДЕО: Војската на Србија претстави нови хеликоптери купени од Русија

Од:

Српската армија денеска претстави нови хеликоптери купени во Русија, а српскиот претседател Александар Вучиќ кој присуствуваше на церемонијата на воениот аеродром во Батајница кај Белград, нагласи дека со набавката „значително се зголемени перформансите и можностите на ВС“.

Вучиќ рече дека новите хеликоптери Ми-35, Х145М и Ми-17 се набавени затоа што „значително е подобрена состојбата“ во државниот буџет и дека се набавени „со значителен попуст и олеснувања“ што руската страна и ги даде на Србија.

Вучиќ рече дека станува збор за најсовремени европски и руски хеликоптери и истакна дека тие летала ќе служат како чувари на Србија.

Русија ги испорача хеликоптерите неколку месеци пред истекот на рокот, а беа донесени во Белград со карго-авион на руската армија два дена пред средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи на 4 декември.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Лончар за коронавирусот: Не патувајте во Кина непотребно

Ана Ололовска

Стано: Транспортните врски меѓу градовите се за просперитет на луѓето

Ана Ололовска

Вучиќ на Инстаграм: Утрински разговори за српско-хрватските односи со премиерот Пленковиќ

Ана Ололовска

Tрамп за обновата на авио-линијата Белград-Приштина: Уште една победа

Ана Ололовска

Во пожар во Сибир загинаа 11 луѓе

Ана Ололовска