ВИДЕО: Снимки од земјотресот во Албанија, предизвикани се помали штети

Од:

Земјотресот со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала што ја потресе Албанија предизвика помали штети, изјави албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши.

Тој на „Фејсбук“ напиша дека штетата е евидентирана во областа Клос, пренесува Коха.

Епицентарот на земјотресот бил на три километри јужно од Клос, а земјотресот бил почувствуван низ цела Албанија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ABC News Albania (@abcnewsal)

Земјотресот беше почувствуван и во делови од Македонија, особено во западните делови, во градовите Дебар, Гостивар, Тетово и околината.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Босна и Херцеговина

Предраг Петровиќ

Два земјотреси за краток временски период денеска го погодија Приепоље

Горан Наумовски

Земјотрес почувствуван во Дебар и околината, епицентарот во Албанија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Горан Наумовски