(ВИДЕО) Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Македонија

Од:

Пред претставништвото на Европската комисија во Софија се одржува протест за одбрана на правата на Бугарите во Македонија каде се најбројни симпатизери и претставници на политичката партија ВМРО-БНД. Протестот е и за поддршка за натепаниот секретар на бугарскиот клуб „Борис Трети“ во Охрид, Христијан Пендиков, јавија бугарските медиуми.

Протестот го најави бугарскиот претставник во Европскиот парламент и копретседател на ВМРО, Ангел Џамбаски. Во писмо до претседателската на ЕК, тој побара итен прекин на преговорите на нашата држава за членство во ЕУ.

Тројца охриѓани пред два дена во угостителски објект во Охрид го нападнаа 21-годишниот охриѓанец Христијан Пендиков по што тој се здоби со повреди и вчера бугарската Амбасада во Скопје организираше негово префрлање во боница во Софија.

Министрите за надворешни работи на Бугарија и на Северна Македонија, Николај Милков и Бујар Османи ќе го посетат утре Пендиков, кој е хоспитализаран во ВМА во Софија, соопшти бугарското МНР.

Би можело да ве интересира

„За нас леб од 33 денари, за министрите плата од 1.800 евра“ – Протест на вработените во Министерството за култура

Орце Костов

Утре во Скопје ќе има протест и марш, МВР со посебен сообраќаен режим

Горан Наумовски

(ВИДЕО) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“ – битолчани излегоа на протест за малата Јана

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жестоки судири меѓу полицијата и граѓаните во Атина

Новинарите и медиумски работници маршираат за своите права

Орце Костов

Тензии во и пред албанскиот Парламент