(ВИДЕО) Потресни сцени на одбележувањето на трагедијата во „Рибникар“: Луѓето чекаат во редици да им оддадат почит на убиените деца

Од:

Голем број граѓани, пријатели и роднини на убиените деца од основното училиште „Владислав Рибникар“ се собраа точно во 8 часот и 40 минути за да им оддадат почит на жртвите во масакрот и запалија свеќи.

Пред точно една година тука беа убиени девет деца и вработен во училиштето за време на крвавиот поход на малолетникот Коста Кецмановиќ.

Медиумите ја прекинаа телевизиската и радио програмата во Србија во 08:41 часот, точно во моментот кога почна крвавиот пир во чест на загинатите.
Со тоа и официјално започна комеморативниот ден, што се одбележува под слоганот „Будење“.

Помина една година од убиството во ОУ „Владислав Рибникар“, а тогашниот министер за образование Бранко Ружиќ вели дека сликите од истрагата ќе го следат додека е жив.

„Најтешко ми беше да разговарам со родителите. Најдов некои од нив како ги идентификуваат своите мртви деца“, рече Ружиќ.

За Јутјуб каналот „Разговори са злојутра“ изјави дека ова се најтешките денови во неговиот живот.

„Плачев… не е срамота да го кажам тоа. Плачев, плачев и моите родители. Многу е тешко. Едноставно е неописливо“, изјави Ружиќ.

Како што вели, тоа е голема трагедија за сите, бидејќи првпат во светот 13-годишно дете да изврши ваков масакр.

„Кога ќе ги видите тие невини суштества како седат, лежат мртви. Кога ќе го видите тој чувар на влезот од училиштето… едноставно е страшно. Тие слики ќе ме следат до крајот на мојот живот“.

Ружиќ вели дека на пат кон „Рибникар“ и се јавил на сопругата и и рекол: „Ова е за оставка“.

„Не бев нормален тие пет-шест дена. Многу е тешко“, изјави Ружиќ.

Во паркот Ташмајдан, местото каде што пораснаа убиените деца и кое им беше омилено место за играње, беше поставен видео бим на кој се прикажуваат фотографии од жртвите.

фото: Амир Хамзагиќ/Нова.рс

Би можело да ве интересира

Инцидент во Белград: Мајка на ученик нападнала наставничка

Четири деца се повредени во две сообраќајни несреќи во Белград

Горан Наумовски

Се затворија избирачките места во Србија, првични резултати после 21 часот

A1on

Во присуство на родителите и адвокат се предаде и вториот малолетник осомничен за бруталното убиство во Белград

Анита Петровска Рајковиќ

Во Белград до смрт претепан братот на министер во владата на БиХ

Катерина Ѓуровски

Во Белград: Две лица се избодени со нож, жена е повредена во пожар