ВИДЕО: Во Истанбул изгореа неколку автомобили, наводно се чуле експлозии

Од:

Вечерва во Истанбул во квартот Фатих изгореа три автомобили. Според првите информации нема загинати и повредени, а нема ниту информации дали се работи за поставена бомба.

Пожарот е изгаснат со брза интервенција на истанбулските пожарникари. Локалната новинска агенција DHA јавува дека автомобилот ненадејно се запалил, по што се слушнале звуци на експлозија. Најверојатно се работи за механички дефект или нешто друго, велат од таа агенција.

За потсетување, осум лица загинаа, а повеќе од 80 беа ранети во неделата во експлозија на авенијата Истиклал, популарна туристичка дестинација со бројни продавници и ресторани, во близина на плоштадот Таксим во Истанбул. Едно лице е уапсено, осомничено дека поставило бомба.

Би можело да ве интересира

Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Џелал Сенгор: Во Истанбул може да се случи земјотрес од незамисливи размери

Горан Наумовски

Турските разузнавачи го „неутрализираа“ организаторот на минатогодишниот бомбашки напад во Истанбул

Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците на можни напади во Истанбул

Двајца загинати во пожар во станбен објект на Ерменската католичка црква во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Прв лет на ново беспилотно летало на турска компанија, побарувачката нагло порасна

А1он