(ВИДЕО) Пукање во Истанбул, шестмина повредени: напаѓачите се убиени

Од:

Шест лица, меѓу кои тројца полицајци, се ранети во напад пред судот во Истанбул. Напаѓачите, маж и жена, се убиени.

Министерот за внатрешни работи Али Јерликаја на Твитер напиша дека станува збор за терористички напад.

Напаѓачите, жена и маж, според властите биле членови на левичарската милитантна група ДХКП-Ц.

Пукале во полицискиот пункт пред судот.

„Денеска беше извршен обид за терористички напад на контролниот пункт пред судот Чаглајан“, објави Јерликаја.

„Двајцата предавници – именувани како Е.Ј. и П.Б. – кои беа неутрализирани, беше откриено дека се членови на терористичката организација ДХКП/Ц објавија властите.

Министерот за правда Јилмаз Тунч рече дека обвинителите отвориле истрага за нападот.

Минатиот месец маскирани напаѓачи на Исламска држава убија едно лице во црква во Истанбул за време на неделната миса. Властите уапсија неколку лица осомничени дека се поврзани со групата или со нападот.

Би можело да ве интересира

Спасени сите кои беа заробени на жичарницата во Анталија

А1он

На протестите во Турција загина маж, четири лица се повредени

Откриена причината за пожарот во ноќен клуб во Истанбул во кој загинаа 29 лица

(ВИДЕО) По експлозијата во ноќен клуб во Истанбул, се зголемува бројот на загинатите

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар во Истанбул, најмалку 15 загинати

Горан Наумовски

ЕУ воведе забрана за летови на турската „Саутвинд Ерлајнс“ поради врски со Русија

Горан Наумовски