(Видео) Музика и хор од 20.000 евра на свеченото отворање на првите 40 километри автопат во Црна Гора

Од:

Првиот автопат во Црна Гора треба свечено да биде отворен утре на церемонија која ќе чини околу 20.000 евра.

Делницата Смоковац-Матешево во должина од 41 километар треба да ја замени најважната најцрна сообраќајна точка во Црна Гора – кањонот Морача. Тоа значи дека веќе летово возачите би можеле многу побезбедно да одат до и од црногорското приморје, бидејќи на располагање ќе имаат модерен пат со три ленти во двата правци.

Најважно е што проектираната брзина за таа делница од автопатот Колашин-Подгорица е 100 километри на час, така што ќе трае само 25 минути наместо сегашниот час и половина.
На трасата на таа делница се изградени 20 мостови со вкупна должина од околу 6,09 километри, 16 двоцевни тунели со вкупна должина од 17,74 километри, а отворената траса е проектирана за должина од околу 17,17 километри. Автопатот се протега на различни надморски височини, па од 63 метри кај Смоковац достигнува над 1.100 метри.

Доказ дека првиот автопат во Црна Гора конечно ќе биде готов во среда и ќе биде отворен за сообраќај е јавната набавка што Монтепут ја најави пред неколку дена за да организира свеченост по тој повод.

Според црногорските медиуми свеченоста ќе се одржи на 13 јули во Пелево Бријег. Проценетата вредност на јавната набавка, односно трошоците за оваа свеченост изнесува 19.990 евра.

– Техничките спецификации бараат понудувачот да ја состави и демонтира сценографијата, која треба да има и 3Д дизајн, како и техничка опрема. Како што е наведено, под техничка опрема потребно е: озвучување – JBL систем, Delay аудио систем, дигитален миксер, дистрибуција за медиуми, микрофони (bug/wireless) – открива порталот „Вијести“.

Според него, потребна е опрема за видео продукција: ЛЕД ЅИД, 3,9 ppi приближно 22м2, видео миксер, видео процесор, монтажа и демонтажа, димензии според сценографијата, две камери за пренос во живо на ЛЕД ѕид, додека осветлувањето треба да биде LED парс COB-бели светла со држачи, LED PAR, LED WASH, LED греди.

Понудувачот треба да обезбеди и 70 шипки со пречник од 80 сантиметри, две станици со по две шипки со вода, платформа за бина со димензии 12 на четири метри и заштитна ограда. Тој исто така се бара да понуди креативно сценарио, продукција и режија на настанот.

Од персоналот се бара понудувачот да обезбеди еден модератор, двајца фотографи, осум хостеси, изведувачи на музичката програма и хор.

Извор: Нова.рс

Би можело да ве интересира

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он

Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Горан Наумовски

Ескобар предупредува на последиците доколку Црна Гора не ја реши длабоката политичка криза