(ВИДЕО) Макрон одржа говор на српски: Србија е во нашите срца засекогаш

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон одржа говор на Калемегдан каде што заедно со претседателот на Србија, Александар Вучуќ беше пречекан од илјадници граѓани. Тие положија цвеќе кај споменикот на благодарноста на Франција, по што беа интонирани и химните на државите.

Макрон ги воодушеви сите присутни со говор на течен српски јазик.

Тој на Твитер се огласи со порака на српски јазик, напишана на кирилица.

„На споменикот, кој е во срцето на Белград напишани се зборовите: Ние ја сакаме Франција. Тоа е силата на нашето пријателство изрезбана во камен. Во името на Франција дојдов да му кажам благодарам на српскиот народ“, напиша Макрон.

Би можело да ве интересира

Во Париз и Лондон протести против Болсонаро

Франција против трговскиот договор на ЕУ и Меркосур

Макрон на средба со НВО-а пред Г7, неколку го бојкотираат

Ана Ололовска

Зариф во Париз на средба со Макрон за иранскиот нуклеарен договор

Ана Ололовска

Макрон: Нашата куќа е во пламен, ова е меѓународна криза

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џонсон ја крена ногата на маса додека разговараше со Макрон