(ВИДЕО) Им сечеле глави на кучиња и ги замрзнувале: Страшни снимки од прифатилиште за животни во Србија

Од:

Мртви кучиња во замрзнувач, кучиња без глави, и кучиња кои воопшто не треба да бидат во прифатилиштето, вчера се пронајдени во Градското прифатилиште за напуштени животни во Бор.

На социјалните мрежи се појавија видеа на кои се гледаат замрзнати трупови на две кученца и едно поголемо куче без глава.

Сликите од прифатилиштето Бор ја вознемирија јавноста во Србија.

Пред само неколку дена, една жена пронашла куче во близина на викендица на периферијата, на кое сите четири нозе биле тешко повредени, претходно врзано, веројатно со жица. На нозете биле видливи тешки рани, едната нога била скршена.

По ужасните слики од прифатилиштето во Бор, надлежното министерство најави дека ветеринарната инспекција ќе излезе да ги контролира сите прифатилишта за кучиња.

По наредба на министерката за земјоделство, шумарство и водостопанство, Јелена Танасковиќ, ветеринарната инспекција ќе излезе на терен и ќе изврши вонреден и сеопфатен преглед на сите прифатилишта за кучиња на територијата на Србија.

Од министерството за „Новости“ додаваат дека ветеринарната инспекција врши редовен надзор на прифатилиштата за кучиња, а имајќи предвид дека во последниот период добила голем број поплаки за работата и условите во одредени прифатилишта, како што е наведено, ќе врши и дополнителни вонредни контроли на секое засолниште.

Би можело да ве интересира

Украинци во Србија со брод шверцувале над 12 тони нафта

Страшен случај на семејно насилство во Белград: жена брутално претепана, невенчаниот сопруг ја чувал ќерката заклучена со години во станот

Ана Ололовска

Србин во Германија фрлил граната врз својата поранешна девојка и нејзиниот партнер, па ги избодел со нож

Ана Ололовска

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

Грујичиќ: Во 1999 година се водеше нуклеарна војна против СРЈ, се зголеми бројот на малигни заболувања

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ