(ВИДЕО) Големо интервју на Лавров за Радио-телевизија на Република Српска: Западот сака да ги принуди Хрватите …

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров даде долго интервју за Радио-телевизија на Република Српска. Тој му порача на Западот дека неговата политика за проширување на НАТО ќе заврши лошо, а потоа зборуваше и за ситуацијата на Балканот.

Тој ги повтори тврдењата дека Западот се обидува незаконски да ги охрабри активностите на Сараево за донесување на надворешно-политички одлуки без да ги земе предвид ставовите на Република Српска и дека тоа е најгрубото кршење на Дејтонскиот договор.

„Ставот на БиХ, се разбира, е важен само ако се потпира на дејтонските принципи, во кои се наведува дека сите одлуки се носат само со согласност на двата ентитета и трите конститутивни народи. Она што Западот се обидува да го направи сега е незаконски да ги охрабри активностите на Сараево да донесува одлуки за надворешната политика без да го земе предвид мислењето на Република Српска – тоа е најгрубото кршење на Дејтон“, рече Лавров.

Тој додаде дека „Западот прави сè, во рамките на така-наречените реформи на бирачкиот процес, за да ги натера Хрватите да прифатат дека, како и претходно, во заедничките институции на БиХ ќе бидат претставени од Бошњаци или луѓе кои целосно политички се согласуваат со Бошњаците“.

Би можело да ве интересира

Повеќе од сто осомничени опфатени со истрагата во БиХ поврзана со апликациите „Скај“ и „Аном“

Лавров: Полска и балтичките земји би можеле да ги прекинат сите контакти со Русија

А1он

Изетбеговиќ: Без СДА не може да се формира влада во Федерацијата БиХ

Ана Ололовска

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

Ана Ололовска

Лавров: Русија беше пријател со Грција додека Атина не се потчини на американските барања

Лавров: Бевме пред договор со Украина, Западот го растури