ВИДЕО: Белграѓани на улица, протест против ковид пропусниците

Од:

Во центарот на Белград пред Собранието на Србија вечерва се собраа граѓани кои се противат на воведувањето ковид пропусници за влез во угостителските објекти.

dobivaj vesti na viber

Поради високиот број новозаразени на дневно ниво, но и поради високиот број смрттни случаи во Србија од денеска во сила се ковид пропусниците. Тие важат од 22 часот за влез во угостителските објекти. Пропусниците се неопходни и за организаторите и за гостите на свадби, родендени и други прослави.

Во Србија денеска имаше 6.748 нови случаи и 60 починати.

Би можело да ве интересира

Во Србија од денеска забранети посетите на здравствените установи

Во Србија расте бројот на ковид пациентите во болниците

Србија ги укина сите рестриктивни мерки, нема веќе ограничувања за влез во Хрватска

Катерина Павлова-Николовска

Патријархот на СПЦ позтивен на ковид

Раст на бројот на починати од Ковид-19 во Србија, можни нови мерки

Катерина Павлова-Николовска

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата