ВИДЕО: Белграѓани на улица, протест против ковид пропусниците

Од:

Во центарот на Белград пред Собранието на Србија вечерва се собраа граѓани кои се противат на воведувањето ковид пропусници за влез во угостителските објекти.

Поради високиот број новозаразени на дневно ниво, но и поради високиот број смрттни случаи во Србија од денеска во сила се ковид пропусниците. Тие важат од 22 часот за влез во угостителските објекти. Пропусниците се неопходни и за организаторите и за гостите на свадби, родендени и други прослави.

Во Србија денеска имаше 6.748 нови случаи и 60 починати.

Би можело да ве интересира

Раст на бројот на починати од Ковид-19 во Србија, можни нови мерки

Катерина Павлова-Николовска

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата

Луѓето мислат дека имаат стомачен вирус, а всушност се ковид-позитивни тврди српски лекар

Катерина Павлова-Николовска

Србија ќе воведува ковид сертификати за во ресторани, кафулиња, ноќни клубови

Катерина Павлова-Николовска

Во Србија се повеќе барања за воведување ковид пропусници

Брнабиќ: Обврзната вакцинација на лекарите ќе ја доведе земјата пред Европскиот суд за човекови права