Раст на бројот на починати од Ковид-19 во Србија, можни нови мерки

Од:

Во Србија во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19 починало 61 лице, со што бројот на починати од почетокот на пандемијата се искачи на 9.509, соопшти Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Во земјата се регистрирани 5.733 нови случаи на Ковид-19, од направени 17.354 тестирања. На болничко лекување се 6.724 пациенти, од кои 289 на респиратор.

Од почетокот на пандемијата вирусот е потврден кај 1.098.209 лица.

Од Кризниот штаб најавуваат можност за проширување на рестриктивните мерки, односно ќе предложат ковид сертификатите да важат на повеќе места, како трговски центри и на поголеми собири.

Би можело да ве интересира

Во Србија од денеска забранети посетите на здравствените установи

Во Србија расте бројот на ковид пациентите во болниците

Србија ги укина сите рестриктивни мерки, нема веќе ограничувања за влез во Хрватска

Катерина Павлова-Николовска

Патријархот на СПЦ позтивен на ковид

ВИДЕО: Белграѓани на улица, протест против ковид пропусниците

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата