Србија ги укина сите рестриктивни мерки, нема веќе ограничувања за влез во Хрватска

Од:

Од утре во Србија престануваат да важат сите ограничувања и рестрикции кои беа воведени за заштитa од коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

За влез во Србија веќе не е потребно приложување вакцинален сертификат, негативен ПЦР тест или доказ за прележаност без разлика од која држава се доаѓа во земјата. Останува во сила обврската за носење маски во здравствените установи и препораката за носење маски во затворен простор.

И во Хрватска ќе се влегува без нкакви органичувања. Одлуката со која беа воведени ограничувањата поради коронавирусот не е продолжена соопштија властите.

Би можело да ве интересира

Во Србија од денеска забранети посетите на здравствените установи

Во Србија расте бројот на ковид пациентите во болниците

Патријархот на СПЦ позтивен на ковид

ВИДЕО: Протести во Хрватска на првиот ден од стартот на обврската за ковид сетрификат за вработените во државните институции

Катерина Павлова-Николовска

Раст на бројот на починати од Ковид-19 во Србија, можни нови мерки

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Белграѓани на улица, протест против ковид пропусниците