Во Србија од денеска забранети посетите на здравствените установи

Од:

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ соопштија дека поради растечкиот тренд на заразата со коронавирусот, а според препораката на Републичката стручна комисија од денеска 22 јули 2022 година воведена е мерката забрана за посета на здравствените установи во Србија, со цел спречување на ширењето на инфекциите, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Во Србија со недели бројот на заразени со коронавирус се движи дневно околу 4.000 лица, а денес од тестираните 12.821 лице, 4.500 биле позитивни, а починале уште шест лица, со што вкупниот број на починати се искачи на 16.199.

– Од недела во недела се забрзува активноста на коронавирусот и се зголемува бројот на заразени, изјави епидемиологот Предраг Кон, кој посочи дека носењето маски во болниците се уште е во сила и ги повика граѓаните да ја почитуваат оваа мерка.

Според него, носењето маска е најбезопасна и најбезбедна мерка за секој престој во затворен простор. Тој повтори дека ако сите го направат ова, заштитата од коронавирусот ќе биде 95 отсто.

– Сè уште сме во ситуација кога ќе продолжи растот на бројот на заразени, ова е загрижувачко, но факт е дека сега во Србија присутен е само сојот Омикрон, истакна Кон.

Тој рече и дека тоа го утврдува српскиот Национален институт за молекуларна генетика и генетско инженерство и додаде дека на 6 јуни присуството на сојот Омикрон било под еден отсто, а сега е околу 28 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Србија расте бројот на ковид пациентите во болниците

Србија ги укина сите рестриктивни мерки, нема веќе ограничувања за влез во Хрватска

Катерина Павлова-Николовска

Патријархот на СПЦ позтивен на ковид

Раст на бројот на починати од Ковид-19 во Србија, можни нови мерки

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Белграѓани на улица, протест против ковид пропусниците

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата