(ВИДЕО) Албански пратеник активираше димни бомби, говорницата беше блокирана со столчиња

Од:

Во четвртокот во албанскиот парламент имаше инцидент кога пратеник на Демократската партија активираше неколку димни бомби. Салата се наполни со чад, а претседавачот Линдита Никола го истера од салата пратеникот кој ги активираше бомбите и побара интервенција на обезбедувањето за да се воспостави ред. Непосредно пред активирањето на димните бомби, дел од пратениците на опозицијата со столчиња направија барикада пред говорницата.

Лидерот на демократите Сали Бериша изјави дека не може да влијае на пратениците.

– Опозицијата е решена да не дозволи нормален парламентарен живот додека не се исполнат нашите барања: формирање истражни комисии, вклучување во комисијата за изборни реформи и откажување на мнозинството од мешање во внатрешните работи на опозицијата – рече поранешниот премиер на Албанија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Повторно хаос во албанскиот парламент, сесијата заврши предвреме поради немири

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Горан Наумовски

Во Албанија уапсени се 273 лица осомничени за учество во производство и продажба на дрога

Земјотрес со епицентар во Албанија, почувствуван во Охрид, Струга, Гостивар и Скопје

Горан Наумовски

Високиот инспекторат почна истрага против градоначалничката на Булќиза, чиј брат издаваше лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша во куќен притвор