Училиштата од Белград мора да платат најмалку 7,4 милиони динари поради проневера

Од:

Основните училишта од Белград мора да платат најмалку 7,4 милиони динари поради разни малверзации, се вели во последната анализа на Центарот за истражувачко новинарство на Србија (ЦИНС).

Според ЦИНС, белградската буџетска инспекција од 2017 година до денеска контролирала девет основни училишта и во секое од нив открила сериозни проблеми.

– Поради разни малверзации, училиштата треба да платат најмалку 7,4 милиони динари, а незаконски потрошиле многу повеќе, покажува истражувањето на ЦИНС.

Во текстот се додава дека директорите и сметководителите прекршочно се казнети, додека некои директори со години избегнуваат суд.

Би можело да ве интересира

Почина српскиот режисер Горан Паскаљевиќ

А1он

Состанокот Белград-Приштина откажан поради „претпазливост во врска со Ковид-19“

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ: Со Ердоган договоривме изградба на индустриска зона во Војводина

Горјан Грнчаровски

Брисел: Засега нема разговори за српските општини, таа обврска ја презеде Приштина

А1он

Загинале двајцата српски пилоти чиј авион „Миг-21“ се урна, потврди Министерството за одбрана

А1он

ВИДЕО: Се урна „Миг 21“ на српската армија, едниот пилот загинал, по другиот се трага

Ана Ололовска