Ученици во Врање тепани и врзувани: Ги терале да шетаат голи низ училница

Од:

Случај на насилство меѓу ученици се случил во училиште во Врање, дознава „Новости“.

Од обвинителството во Врање за „Новости“ потврдија дека возрасен ученик од околината на Бујановац се товари за кривично дело злоупотреба и тортура, додека малолетник е обвинет за насилничко однесување.

Насилниците ги принудувале малолетните ученици да се соблекуваат и да шетаат голи низ училницата и сето тоа го снимиле со своите мобилни телефони.

Според сознанијата на порталот, случајот кај надлежните органи бил пријавен во вторник на 10-ти ноември, а за се е известен и Центарот за социјална работа.

Случајот се случил во училницата, кога најпрвин малолетниот ученик удрил малолетник и го принудил да удри со главата во училишната клупа, додека на друг ученик му ставил јаже околу вратот, додека друг возрасен ученик го удрил во пределот на главата.

Би можело да ве интересира

МОН: Наставата наместо во саботи ќе се надомести во работни денови

До крај на година ќе се учи секоја сабота: Неработните денови за учениците преку ноќ станаа работни

Орце Костов

Собираат пари од родителите, а не кажуваат како ги избрале фирмите за ужина, униформи, фотографирање на учениците

За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици

Александар Тодески

МОН предлага укинување на една македонска паралелка, а отворање на една албанска во велешката гимназија

Орце Костов

Ученици од прва до четврта година принудени да плаќаат за наметки и капи за матурантите

Орце Костов