Уапсена и трета медицинска сестра по тепањето на жената во домот

Од:

Трета медицинска сестра е уапсена по објавувањето на видеото на кое се гледа е малтретирана старица во Домот за стари лица „Оренда“ во Пеќ, Косово, потврдил Фадиљ Гаши, портпарол на полицијата во Пеќ, пренесува „Репортери“.

– Сега има три лица кои се уапсени. Има три различни кривични дела, првото се товари за кривично дело „напад“, второто за „помагање во кривично дело напад“, а третото за „неовластено снимање“, изјавил Гаши за новинарите.

Портпаролот на полицијата во Пеќ нагласи дека случајот е веќе префрлен во секторот за тешки кривични дела.

По објавувањето на видеото, Основното обвинителство во Пеќ соопшти дека главниот обвинител на Основното обвинителство во Пеќ ангажирал двајца обвинители и ја овластил косовската полиција да ги преземе сите неопходни мерки против лицата инволвирани во делото.

– Двајца обвинители и косовската полиција идентификуваа и приведоа двајца осомничени на местото каде што се сомничи дека е сторено кривично дело и по наредба на обвинител им е одредена мерка притвор до 48 часа, поради сомнение дека сториле кривично дело соизвршителство во кривичното дело „напад“ и кривично дело „помагање при извршување на кривичното дело напад“ – се наведува во соопштението на Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Сестрата која во февруари по вторпат беше фатена како краде лекови на Онкологија, добила отказ во мај

Орце Костов

РЕС ја зацврстува лидерската позиција во снабдувањето со електрична енергија на приватниот сектор

Медицинската сестра која уби седум бебиња во Британија осудена на доживотен затвор

Горан Наумовски

Скандал во Србија: Медицинска сестра снима жени за време на операција и емитува во живо на мрежите

Горан Наумовски

Срамна одлука на Врховниот суд: Медицинските сестри кои беа уапсени за малтретирање старица ослободени од притвор

А1он

Срамна одбрана на медицинската сестра која претепа старица: Прва ме нападна, моите постапки беа предупредување

А1он