Срамна одлука на Врховниот суд: Медицинските сестри кои беа уапсени за малтретирање старица ослободени од притвор

Од:

Иако Апелациониот суд претходно ја потврди мерката притвор на медицинските сестри кои беа уапсени на почетокот на месецов за малтретирање на постара жена – жителка на Домот за стари лица во Пеќ, Врховниот суд ги ослободи.

dobivaj vesti na viber

Приведувањето на овие сестри А.Р., А.П. и Р.К, се случи на 2 ноември, а откако на социјалните мрежи се појави видео кое сведочи за сцена на насилство во која едната од уапсените физички нападнала постара жена, додека другата снима, јавува КоССев.

Пред една недела беше потврдена одлуката на Основниот суд во Пеќ за мерката притвор на овие медицински сестри. Овој суд сметаше дека со нивното ослободување постои опасност да се влијае врз сведоците, жртвата или оној кој бил директен сведок на местото на насилството.

Но, Врховниот суд донесе одлука да ги промени претходните одлуки, а овие медицински сестри да ги ослободи.

„По службена должност за А.П. и Р.К. се менува решението на Основниот суд во Пеќ и решението на Апелација со укинување на притворот на обвинетите“, изјави портпаролката на Врховниот суд, Антигона Ука-Љуфтиу.

Би можело да ве интересира

Срамна одбрана на медицинската сестра која претепа старица: Прва ме нападна, моите постапки беа предупредување

А1он

Уапсена и трета медицинска сестра по тепањето на жената во домот

А1он

Медицински сестри во САД заработиле 1,5 милиони долари од фалсификување сертификати за вакцинација

Медицинските сестри бараат да им се признае високо медицинско образование

Жарко Настоски

ВИДЕО: Гневен пациент влета во амбуланта во Сараево и тепаше медицински сестри што не му се јавувале на телефон

Жарко Настоски

Филипче: Се враќаат на работа 40-те медицински сестри

Катерина Павлова-Николовска