Уапсен уште еден осомничен за нападот во Истанбул

Од:

Турските безбедносни сили во Сирија лишија од слобода уште еден осомничен за терористичкиот напад во Истанбул, при што беа убиени шест лица, јави турскиот телевизиски канал „А Хабер“.

Според турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, ситуацијата во Истанбул се вратила во нормала по нападот.

„Уште еден терорист, кој помогнал да се изврши нападот, е фатен во Азаз, на северниот дел од Сирија“, се наведува во извештајот на турските безбедносни сили.

Претходно, турските власти соопштија дека се уапсени неколку десетици осомничени, како и Сиријка, која се сомничи дека ја поставила бомбата.

Во експлозијата што се случи во неделата во центарот на Истанбул загинаа шестмина, а 81 лице се здобија со повреди.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Џелал Сенгор: Во Истанбул може да се случи земјотрес од незамисливи размери

Горан Наумовски

Турските разузнавачи го „неутрализираа“ организаторот на минатогодишниот бомбашки напад во Истанбул

Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците на можни напади во Истанбул

Двајца загинати во пожар во станбен објект на Ерменската католичка црква во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Прв лет на ново беспилотно летало на турска компанија, побарувачката нагло порасна

А1он

Протест во Истанбул поради пресуда против градоначалникот на тој град во Турција

Горан Наумовски