Судир на демонстрантите и полицијата во Софија

Од:

Во центарот на Софија вечерва се судрија анти-владините демонстранти и полицијата, а според официјалните извештаи, најмалку 20 луѓе се повредени, вклучувајќи и неколку полицајци, додека 11 лица се уапсени.

Судирот се случил во центарот на Софија, пред зградата на националниот парламент, каде што полицијата формира кордон, кој демонстрантите го опсипаа со камења.

Целиот центар на главниот град на Бугарија беше блокиран, бидејќи демонстрантите го запреа сообраќајот на главните булевари во градот, што доведе до колапс на сообраќајот.

Антивладините демонстрации вечерва се одржаа и во Пловдив, Варна и неколку други градови, а заедничко барање е, оставка на премиерот Бојко Борисов.

Оставка утрово поднесе министерот за финансии во владата на Бугарија, Симеон Џанков.

Би можело да ве интересира

Македонската амбасадорка итно повикана во бугарското МНР: „Лажни се изјавите на македонските политичари“

Орце Костов

ВИДЕО: Убиен познат бугарски бизнисмен

Османи: Не сите во Софија се среќни што ќе го смениме Уставот, ќе се одземат аргументите дека ги дискриминираме Бугарите

Орце Костов

(ВИДЕО) Бугарски поп му фрли клетва на Зеленски среде Софија: Свештеник со крст се испречи пред украинската делегација

Орце Костов

Македонската амбасадорка во Софија повикана на разговор во бугарското МНР поради случајот со Кадриески

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Претепаниот Кадриески од Струга, откако се почувствува Бугарин, посака да се лекува во Софија

Орце Костов