Србите со ултиматум до црногорскиот премиер-Резолуција за геноцид во Јасеновац или крај за владата

Од:

Претседателството на Демократската народна партија (ДНП) едногласно донесе одлука да ја прекине натамошната поддршка на Владата на Милојко Спајиќ до исполнување на нивните барања.

ДНП соопшти дека предуслов за разгледување на опцијата за натамошна поддршка на Владата на Спајиќ е усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Јасеновац најдоцна до крајот на јуни.

„Во случај да не се изгласа споменатата Резолуција, чиј иницијатор е премиерот Милојко Спајиќ, тоа автоматски би значело крај на понатамошните преговори и одбивање на нашата поддршка на 44-та Влада и крај на неговата Влада во овој парламентарно мнозински формат“, велат од ДНП, пренесува „Вијести“.

Понатаму наведуваат дека доколку се изгласа оваа Резолуција, се со цел да се постигне договор за натамошно функционирање на парламентарното мнозинство кое ќе ја поддржи Владата, потребно е:

Да се ​​испорачаат конкретни и временски стандардизирани поглавја за имплементацијата на програмата Европа сега 2, врз основа на која ПЕС освои најголем број гласови на изборите на 11 јуни, и што на крајот доведе ДНП да ја поддржи владата на Милојко Спајиќ;

Отпочнување на уставна иницијатива за стандардизирање на српскиот јазик како службен јазик;

Како дел од споменатата иницијатива да се дефинира нормата за незаконски кривични дела од областа на организираниот криминал и корупцијата, особено за оние дела поврзани со децениски брутален грабеж на Црна Гора и нејзините граѓани;

Предлагаат законски решенија и меѓудржавни договори за двојно државјанство со Република Србија;

Со устав и закон да се стандардизира тробојката како национално знаме;

Разрешување на голем број министри за кои постојат сериозни сомнежи дека имаат врски со организирани криминални групи и коруптивни активности;

Претседателството на ДНП соопшти дека нема да ја поддржи реконструкцијата на Владата најавена за јуни, нема да делегира ниту вицепремиер, ниту министерот за транспорт, кои беа утврдени со коалицискиот договор.

Би можело да ве интересира

Почина Матија Шаркиќ, голман на фудбалската репрезентација на Црна Гора

Земјотрес во Црна Гора

(ВИДЕО) Полуматуранти запалија училиште во Подгорица: славеле крај на основното образование

Катерина Ѓуровски

Поддршката на Резолуцијата за Сребреница ја става Црна Гора пред закана за нов српски бунт

Полициска рација во просториите на црногорската Агенција за сузбивање на корупцијата

Инцидент во Бар: Со нож го нападнал сопствениот брат, уапсен е за обид за убиство