Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата

Од:

Епидемиолошката ситуација во Србија станува се покомпликувана. Со денешните нови 5.657 случаи земјата ја надмина бројката од еден милион регистрирани заболени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Точната бројка на досега регистрираните случаи е 1.000.356.

И покрај сериозно високите бројки на новозаразени и на починати во последниот период во Србија беше донесена одлука да не бидат воведени дополнителни рестриктивни мерки за заштита од коронавирусот.

во денешното вонредно обраќање, претседателот на Србија Александар Вучиќ рече дека се работи на убрзување на процесот за воведување на два лека за ковид.

Би можело да ве интересира

Раст на бројот на починати од Ковид-19 во Србија, можни нови мерки

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Белграѓани на улица, протест против ковид пропусниците

Луѓето мислат дека имаат стомачен вирус, а всушност се ковид-позитивни тврди српски лекар

Катерина Павлова-Николовска

Србија ќе воведува ковид сертификати за во ресторани, кафулиња, ноќни клубови

Катерина Павлова-Николовска

Во Србија се повеќе барања за воведување ковид пропусници

Брнабиќ: Обврзната вакцинација на лекарите ќе ја доведе земјата пред Европскиот суд за човекови права