СОРЕНСЕН: Реален рок за влез на БиХ во ЕУ е 2020

Од:

Специјалниот претставник на ЕУ во БиХ, Петер Соренсен, кој кратко времe беше емисар на Унијата во нашата земја, рече дека 2020 година е реален рок за влез на БиХ во европското семејство. Услов е само босанските политичари да почнат да ги спроведуваат неопходните реформи.

Ако се погледне искуството на земјите од регионот, Словенија и Хрватска, не грешат оние што зборуваат за влез на Босна и Херцеговина во ЕУ во 2020 година. Искуството на двете екс југословенски републики, нивниот систем кој горе долу е сличен, како и две и пол години колку што е потребно за изработка на студијата за изводливост, 2020 ја дефинираат како реална година за босанското членство во ЕУ, анализира Петер Соренсен.

Би можело да ве интересира

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Европските дипломати разочарани од иранските измени на текстот на договорот

А1он

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска

САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

А1он

Европската перспектива на Македонија тема на средбата на Радев со Штајнмајер

А1он

Мамер: Забраната на ЕК за патување од Јужна Африка е мерка на претпазливост

А1он

Leave a Comment

16 − seven =