ВИДЕО: Снегот ги затвори аеродромот и патиштата во Истанбул

Од:

Градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу соопшти дека во некои делови од градот синоќа е измерен дури 85 сантиметри снег. Затоа, многу патишта во градот се затворени, јави агенцијата Анадолија.

dobivaj vesti na viber

Аеродромот во Истанбул е затворен за летови поради обилните снежни врнежи. „Туркиш ерлајнс“ ја продолжи забраната за слетување авиони на аеродромот до 00:00 часот на 26 јануари, соопшти денеска портпаролот на авиокомпанијата.

Градоначалникот ги следи активностите на Центарот за координација при катастрофи. Врнежите од снег кои паѓаат денеска, Имамоглу ги опиша како „катастрофални“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Чавушоглу оди во Израел, прва посета по 15 години

Ана Ололовска

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Илјадници Турци протестираа во Истанбул против затворската казна за опозиционерката Чанан Кафтанчиоглу

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов