Симеон Саксобурготски: Софија и Атина придонесуваат за хармонија на Балканот

Од:

Добрите односи меѓу Бугарија и Грција придонесуваат за хармонијата во регионот, изјави поранешниот премиер и цар на Бугарија Симеон Саксобурготски во интервју за грчкиот портал „Инкорект“, пренесува БГНЕС.

– Во интерес на двете страни е да имаат добри односи. Како што споменав додека бев во Атина неодамна, забележав дека врските меѓу нашите две земји се зголемени и зајакнати. Тоа придонесува за хармонија во регионот, со економски придобивки за луѓето , рече „Во интерес на двете страни е да имаат добри односи. Како што споменав додека бев во Атина неодамна, забележав дека врските меѓу нашите две земји се зголемени и зајакнати. Придонесува за хармонија во регионот со економски придобивки за луѓето “, рече Саксобурготски.

Тој го коментираше Договорот од Преспа, кој беше склучен минатиот јуни од страна на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, како и Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија.

– Верувам дека секој договор само по себе е секогаш плус. Сè додека е слободно прифатен од потписниците и не е наметнат од диктатот на големите сили. Договорите и спогодбите мора да се имплементираат и евентуално да се подобрат доколку е потребно, истакна бугарскиот цар.

Би можело да ве интересира

Вархеји: ЕУ и Западен Балкан заедно да подготват „отворање“ по пандемијата

Ана Ололовска

Србија – сцена на разузнавачка пресметка

Ана Ололовска

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

Ана Ололовска

Лидерите на ЕУ и на Западен Балкан повторија поддршка за европска перспектива на регионот

Ана Ололовска

Спасовски, Османи и Димитров онлајн на Самитот на ЕУ и Западен Балкан

Ана Ололовска

Вархеји: Наспроти сите очекувања, пандемијата ги зацементира односите меѓу ЕУ и Западен Балкан

Ана Ололовска