Драматично предупредување на словенечки метеоролог: На Балканот стигнува нова суперклеточна бура

Од:

Познатиот словенечки метеоролог Марко Корошец објави едно од најсериозните предупредувања за невремето што не очекува во следните три дена.

Корошец, автор на серија написи на метеоролошкиот портал heavy-weather.eu, наведува дека последните две недели покажале извонредна временска шема во Централна Европа. Бројни временски непогоди придружени со силен ветер со торнада и град со големи димензии го опустошија алпскиот регион, северна Италија, Словенија, Хрватска, делови од Србија.

Силно време, вклучително и силен град, се очекува од понеделник до среда бидејќи уште еден силен и длабок фронтален бран се движи во прегреаната земја, информира Корошец.

Предупредувањето важи и за Централниот Балкан.

-Од понеделник до среда во Централна Европа со алпски предели, Италија, северниот и централниот дел на Балканскиот Полуостров се очекува неколкудневно тешко време. Се очекуваат силни грмотевици, вклучително и суперќелии со многу голем до голем град, торнада, поројни поплави и штетен ветер – предупредува Силното време.

Порталот особено апелира внимателно да се следат областите долж јадранскиот брег каде многумина се на одмор и кампување.

„Екстремно силните ветрови може да предизвикаат повреди и големи оштетувања на дрвјата во парковите слични на она што го видовме минатата недела“, вели Корошец и уште еднаш повторува дека има сериозна прогноза за Централна Европа и Балканскиот Полуостров со екстремни услови за град со огромна големина, разорни ветрови и торнада во понеделник и вторник.

Прилично брз пораст на температурите се предвидува за недела и понеделник, но тој топлотен бран ќе биде краткотраен, но температурите повторно ќе бидат далеку над 30 степени низ северна Италија и на Балканот. Просечните температури повторно ќе се движат околу 10-12 °C над нормалата, додека прогнозираните дневни температури ќе останат во екстремни вредности.

Следните два дена ќе донесат екстремно високи температури во јужна Италија и јужниот дел на Балканот. Максимални дневни температури од 40 до 46 °C се предвидуваат во Србија, Албанија, Македонија, Романија, Бугарија и Грција.

Би можело да ве интересира

Според Индексот на човечки развој Југоисточниот регион на земјава најнеразвиен во цела Европа

Лидерите на Европската Унија усвоија 18 заклучоци, од кои еден се однесува на роамингот на Балканот

Голема балканска акција за лов на педофили: 39 осомничени, вклучена и Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

Плаќаме 33% поскап дизел, а се уште возимe најевтино на Балканот: Кои се цените на горивата во регионот

Орце Костов

Невреме доаѓа во Македонија – Црвен метео аларм на Балкан, поплави, ризик од торнадо, противградни ракети нема да помогнат

Од денеска стапува на сила Договорот за слободно движење во Западен Балкан со лични карти

Горан Наумовски