nevereme

Регион

Драматично предупредување на словенечки метеоролог: На Балканот стигнува нова суперклеточна бура

А1он
Познатиот словенечки метеоролог Марко Корошец објави едно од најсериозните предупредувања за невремето што не очекува во следните три дена. Корошец, автор на серија написи на
Свет

ВИДЕО: Британија се подготвува за една од најголемите бури во последните 30, милиони предупредени да останат дома

А1он
Милиони британски гражани добија предупредување да остана дома бидејќи подрачјето ќе го зафати една од најлошите бури во псоледните декади, бурата Јунис. Издадено е црвено
Македонија

ЦУК по најавите за невреме и поројни врнежи апелира на преземање превентивни мерки

А1он
Центарот за управување со кризи упати укажување и апел за превентивни мерки заради најавите за невреме и поројни врнежи, силен ветер, грмежи и електрични празнења
Регион

ВИДЕО: Пороен дожд во Загреб, поплавени улици, паднати дрвја

А1он
Попладнево пороен дожд предизвика проблеми во источниот дел на Загреб, соопшти цивилната заштита. Поплавени се улици и подрумски простории, а неколку дрвја паднаа врз паркирани
Свет

На холандски товарен брод му се заканува потонување, екипажот беше евакуиран

А1он
Екипажот на холандски товарен брод вчера беше евакуиран од бурното невреме во близина на норвешкиот брег, соопштија денеска локалните власти, додека бродот останал да плови
Македонија

Паднати дрвја го попречуваат сообраќајот на регионалниот пат Пехчево – Делчево

А1он
Интензивните снежни врнежи создадоа проблеми на дел од патните правци во Пијанечко-малешевскиот регион. Поради обилниот снег од утрово забележани се паднати дрвја на коловозот од