Шестоодделенец од Србија мавтајќи со пиштол дошол на училишен час

Од:

Ученик од шесто одделение во oсновното училиште „Владислав Петковиќ“ во Велики Мокри Луг во Србија вчера во училишната зграда влегол мавтајќи со пиштол, а полицијата го бркала од училница до училница, додека децата и наставниците биле во шок.

Српските медиуми пренесуваат дека ова не е првпат Л.Ш. (12) да дојде вооружен во училиштето. Инцидентот се случил околу 19:30 часот во училишната зграда додека децата влегувале во објектот.

„Откако влезе, момчето извади пиштол од облеката и почна да вика и да мавта со оружјето. Децата кои веќе биле во училницата се преплашиле. Неколку наставници веднаш излегле надвор и ги спречиле другите ученици да влезат, а едниот од нив повикал полиција“, сведочи за српските медиуми еден од родителите на децата.

Полициска патрола веднаш дошла во училиштето.

„Тогаш почна вистинска драма затоа што момчето почна да трча низ училиштето, а полицијата го бркаше како на филм. По 10 минути го совладаа и му го зедоа пиштолот. Целата драма заврши за половина час“, сведочи родителот.

По повод инцидентот во училиштето е свикан итен состанок.

Би можело да ве интересира

Јуратовиќ: Србија може во ЕУ во 2025, но не со вакви медиуми и институции

Вучиќ: Само војна е алтернатива на разговорите, а ние органски не би ја преживеале

Ана Ололовска

Љаиќ: Србија подготвува кризен план, откажани 60 проценти од аранжманите на туристите од Кина

Ана Ололовска

Курти: Реципроцитетот кон Србија ќе го штити домашното производство

Ана Ололовска

Гренел: Лажна вест дека САД се за размена на територии меѓу Србија и Косово

Ана Ололовска

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии помеѓу Србија и Косово

Ана Ололовска