Се урна шесткатница во Истанбул, двајца загинати

Од:

Најмалку две лица загинаа, а шест други се повредени денеска при уривање на шесткатна зграда во истанбулската населба Картал, соопштија локалните власти на Истанбул.

Како што јави ДПА, во соопштението се посочува дека под урнатините „останале заробени повеќе лица“, без да се прецизира конкретна бројка.

Турските медиуми претходно јавија дека по уривањето на зградата, под урнатините биле затрупани повеќе од 20 лица.

Најверојатна причина за уривањето на зградата е експлозија.

Во зградата, што се наоѓа во азискиот дел на Истанбул, имало 24 станови.

Превентивно властите спроведиа евакуација на две соседни згради.

Би можело да ве интересира

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во судири со курдските милитанти

Ана Ололовска

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници, 30 приведени

САД бараат Турција да ги прекине гасните истражувања кај Кипар

Ана Ололовска

Сириските авиони изведоа напади врз турскиот конвој во Идлиб

Ана Ололовска