Се огласи Вучиќ по веста за налогот за апсење на Путин: Морав да седам на клупата за да размислам

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека мора да седне и да размисли откако ја доби веста дека Меѓународниот кривичен суд распишал налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин.

Вучиќ ја слушна веста за време на обиколката на областа Срем.

-Таа вест ми ја дадоа за време на патувањето. После тоа се најдов во градинка и реков: Да седнам на клупа и да размислам пред да кажам било што. Не сум од оние луѓе кои мислат на се во секунда. Треба да размислам што ќе правиме и како ќе го направиме – изјави Вучиќ.

Претседателот на Србија истакна дека ситуацијата во светот се усложнува.

– Светот си оди, само да не го следиме. Само мислев дека има добри вести. Само да избегнеме се да не ни оди – рече Вучиќ.

Меѓународниот кривичен суд, да потсетиме, издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и детскиот правобранител Марија Лвова-Белова.

Судот во Хаг го обвинува Путин за воени злосторства извршени во Украина.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

Вучиќ: Ја повикувам меѓународната заедница да биде одлучна кон оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово

Вучиќ: Ќе разговарам со сите политички фактори кои сакаат да разговараат

(ВИДЕО) Вучиќ: Нема да ја напуштам партијата додека сум жив

Вучиќ го предложи Милош Вучевиќ за негов партиски наследник: Ни претстојат големи победи, не ве оставам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Вучиќ: При напад на Србите на Косово, нема да седиме со скрстени раце

Ана Ололовска