Руски хеликоптер пристигна во Србија

Од:

Вториот противпожарен хеликоптер Ка-32, произведен во Русија, е доставен во Србија, потврди Спутник. Хеликоптерот пристигнал во вторник во 21 часот.

Хеликоптерот „Камов“ Ка-32 се уште е на аеродромот „Никола Тесла“, пренесува „Спутник“.

Наменет е за гаснење шумски пожари и пожари на високи станбени згради, со капацитет на корпа од пет тони вода со можност за работа која овозможува хоризонтално гаснење пожар на висококатници.

Есента минатата година, по пристигнувањето на првиот авион во Белград, беше претставена демонстрација на можностите на хеликоптерот „Камов“ Ка-32.

Би можело да ве интересира

ЦУК: Активен е еден пожар кај месноста „Мала Река“ во општина Студеничани

ЦУК: Во последното деноноќие имало 10 пожари на отворено

Шестмина повредени во хеликоптерска несреќа во Австрија

ЦУК: И покрај дождот вчера имаше три пожари на отворено, сите се изгаснати

Штипскиот пожарникар е во добра здравствена состојба

Во тек е акција за извлекување на штипскиот пожарникар на планината Серта, кој претходно беше исчезнат

Предраг Петровиќ