Русија заинтересирана Лавров да ја посети Грција до крајот на годината

Од:

Рускиот амбасадор во Атина, Андреј Маслов на средбата со алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милтиадис Варвициотис го изрази интересот на Русија, нејзиниот министер за надворешни работи Сергеј Лавров до крајот на годинава да ја посети Грција.

Варвициотис го прими рускиот амбасадор Маслов, а на протоколарната средба, како што соопштуваат од грчкото МНР, станало збор за можностите за билатералната соработка, како и за прашањата од регионален и меѓународен интерес.

– За време на средбата беше потврдена заедничката желба на двете страни за дополнително зајакнување на односите меѓу Грција и Русија. Господинот Маслов го изрази особениот интерес на Русија за посета на рускиот министер за надворешни работи на нашата земја до крајот на годината, соопштуваат од грчкото МНР за средбата Варвициотис – Маслов.

Би можело да ве интересира

Грција: Просечната возраст на заразените со коронавирус во август е 36 години

А1он

Русија примила нарачки од 20 земји за милијарда дози од вакцината за Ковид-19

А1он

Турскиот брод „Орус рејс“ го смени правецот – грчки бродови го следат, Атина бара да го напушти реонот

А1он

Грција ја продолжи забраната за влез од трети земји до 31 август

А1он

Шест држави досега се пријавија да ја преземат новата руска вакцина против Ковид-19, меѓу нив и Србија

Азар за руската вакцина против Ковид-19: Важна е ефективноста а не да се биде прв

А1он