Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Од:

Русија го задржува правото на реципрочни мерки против Бугарија откако таа земја протера двајца руски дипломати, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Овој потег на Софија, во соопштението на руското МНР, се оценува за непријателски и провокативен чекор што спротивен на конструктивните односи традиционално засновани на взаемно почитување.

Во соопштението се истакнува дека бугарските власти не доставиле никакви јасни докази за одлуката за протерање на руските дипломати.

Официјална Софија прогласи двајца руски дипломати обвинети за непожели заради шпионажа, соопшти вчера бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева.

Писмо од јавниот обвинител, со информации за граѓани кои шпионирале на бугарска територија е примено денеска во Министерството за надворешни работи, јави БГНЕС. Обвинителите соопштија дека Русите биле вклучени во шпионажа, но дека поради дипломатскиот имунитет не може да им се суди.

Би можело да ве интересира

Помпео: САД разгледуваат различни можности како да и помогнат на Турција во Идлиб

Како е можно во Русија да нема ниту еден сериозен случај на коронавирус

Часин: Против Русија војувавме 16 пати, ако треба ќе војуваме уште еднаш

А1он

Бугарија спречи 60 мигранти да ја преминат турската граница, армијата подготвена да испрати уште 1000 војници

А1он

Путин и Ердоган: Потребни се нови мерки во Сирија

Ана Ололовска

Столтенберг бара итно Сирија и Русија да запарат со нападите во Идлиб

Ана Ололовска