Рама: Србија мора да го признае Косово

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама во четвртокот вечерта за ТВ Клан изјави дека Србија мора да го признае Косово.

Како што посочи, Србија мора да побара прошка за сите воени злосторства извршени на територијата на Косово, како и дека Албанците мора конечно да се обединат.

Тој додаде дека има добри односи со премиерот на приштинските институции, Албин Курти, со оценка дека нивните средби се „инспиративни“, но додаде дека двајцата се разликуваат по пристапот.

„Албанците мора да се обединат. Секако дека Курти го сака истото, но јас размислувам поинаку за патот до тоа. Мислам дека мојот пат е пократок, но Курти треба да одлучи што треба да направи Косово“, нагласи албанскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Рама: Приштина да не презема никакви чекори без консултација со САД

Рама: Историски момент е утрешниот избор на прв премиер Албанец во Македонија

Катерина Ѓуровски

Курти за средбата со Рама и Таравари: Мора да бидеме еден за друг

Рама: Планот за раст на Западен Балкан е голем тест на зрелоста што треба да го поминеме

Горан Наумовски

Рама од Скопје: Границата помеѓу Косово и Србија е вон контрола, да се зголеми бројот на силите на НАТО

Орце Костов

Рама: За ЕУ би било „самоубиство“ доколку ги исклучи земјите од Западен Балкан од евроинтеграцискиот процес