Рама: Русија го злоупотреби правото на вето во случајот со Косово

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама ја обвини Русија за злоупотреба на правото на вето во Советот за безбедност на Обединетите нации во случајот со Косово.

Тој изјави дека Русија го злоупотребила ветото, обидувајќи се да го искористи како преседан.

„За жал, злоупотребата на правото на вето го држеше овој Совет за безбедност како заложник, но не го премолчи, како што можеме да видиме овде на овој состанок“, рече Рама на седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина.

Би можело да ве интересира

Рама од Скопје: Границата помеѓу Косово и Србија е вон контрола, да се зголеми бројот на силите на НАТО

Орце Костов

Рама: За ЕУ би било „самоубиство“ доколку ги исклучи земјите од Западен Балкан од евроинтеграцискиот процес

Рама: Заканите по стабилноста во Северна Македонија и Црна Гора се опасни и неприфатливи

Рама: Се надевам Курти не заборавил дека му се отвора врата на било кој да ти дојде дома

Орце Костов

Рама утре доаѓа во Македонија, во Скопје ќе има затворени улици и посебен сообраќаен режим

Горан Наумовски

Борел: Членките на Европската унија губат трпение поради ситуацијата на Косово

Катерина Ѓуровски