Раководството на СДС од Република Српска поднесе оставка по изборните резултати

Од:

Претседателот на опозициската Социјалдемократска партија (СДС), Мирко Шаровиќ, и сите членови на партиското претседателство денеска поднесоа оставки.

Шаровиќ изјави дека Претседателството на СДС ќе функционира во технички мандат, а седницата на Главниот одбор е закажана за следната сабота, по што следуваат внатрепартиски избори.

-Ставот на сите нас е дека изборниот резултат е лош и дека е неуспех на сите четири нивоа. Очекувањата беа поголеми, но тоа е реална проценка. Претседателството не бараше алиби за изборниот резултат, изјави Шаровиќ по седницата на претседателството на партијата во Бања Лука, пренесуваат бањалучките медиуми.

Како неуспех на изборите Шаровиќ го наведе и резултатот на заедничкиот кандидат на СДС и ПДП за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) На плоштадот Краина во Бања Лука се одржува голем народен митинг „Србија те вика“

Додик: Ако Трамп победи на изборите, Република Српска би можела да прогласи независност

Катерина Ѓуровски

Додик го слушна обвинението: Измислица на обвинителството за политички притисок, фактите немаат врска со мене

А1он

(ВИДЕО) Го осудија за педофилија, па им избега низ прозорец

Предраг Петровиќ

Додик: Република Српска има поддршка од околу 15 држави да се отцепи од Босна

Русите ќе градат голем објект на истокот на БиХ, во Република Српска