Радев: Следен вршител на должноста премиер ќе биде Галаб Донев

Од:

Следен технички премиер ќе биде стариот технички премиер, чие име е Галаб Донев. Ниту за секунда не дозволив други опции. Тоа за „Дарик радио“ го изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев, пренесе БТА. Причината за неговиот коментар е нереализирањето на третиот мандат за формирање влада во таа држава.

– Нема Радев модел, има Устав. Таму многу јасно пишува дека кога партиите не можат да формираат влада, претседателот е должен да именува, изјави претседателот.

– Партиите, што сакаат да ја избегнат одговорноста за владеење во време на криза, се кријат зад преодната влада, рече Радев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Претседателот Румен Радев врачи бугарски лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов

Ана Ололовска

Нова провокација од Радев: Кога ќе ги впишете сонародниците на Гоце Делчев во Уставот, тогаш ќе станете демократска држава

Орце Костов

Радев тврди дека повеќепати го канел Пендаровски во Софија и оти и помага, а не и одмага на Северна Македонија

Ана Ололовска

Радев го повика Пендаровски да се држи до историската вистина

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Румен Радев од Брисел: ЕУ да воведе мониторинг за да се гарантираат правата на Бугарите во Македонија

Орце Костов

Радев: Среднорочно најголем проблем за Бугарија е инфлацијата, долгорочно – демографијата

Горан Наумовски