Конечни резултати од изборите во Подгорица: Опозицијата ja победи ДПС

Од:

Во Подгорица, која сочинува една третина од електоратот на Црна Гора, коалицијата предводена од Демократската партија на социјалистите (ДПС) освои 38,2 отсто од гласовите, покажуваат податоците на Центарот за демократска транзиција во 208 од 208 обработени избирачки места.

Податоците покажуваат дека на листата на чело со градоначалникот на Подгорица, Иван Вуковиќ, ни оддалеку не може да продолжи да владее во главниот град, додека прашање е дали останатите партии ќе можат да формираат власт без УРА на премиерот Дритан Абазовиќ.

Новоформираното Движење „Европа сега“, предводено од поранешниот министер во владата на Здравко Кривокапиќ, Јаков Милатовиќ, освои 21,8 отсто од гласовите.

Демократски фронт – „За иднината на Подгорица“ – 18,1 проценти, УРА – ЦИВИС – албанска алтернатива – „Подгорица може – ова е нашиот град!“ – 6,3 проценти, „Мокрет Преокрет“ – 1,8 проценти, Алекса Бечиќ – Демократи – Демос – УЦГ – „Ајде луѓе!“ – 10,8 проценти, СНП – „Фундаментално за Подгорица“ – 2,7 проценти, Светосавска српска листа – „Ајде да се собереме за Немања град“ – 0,2 проценти, покажуваат податоците на ЦДТ – а.

Според овие податоци, „Сите за нашиот град“ освоиле 24 мандати, движењето „Европа сега“ 13, „За иднината на Подгорица“ 11, „Одиме луѓе“ шест, „Подгорица може, ова е нашиот град“ четири. мандати.

Центарот за демократска транзиција (ЦДТ) соопшти дека одѕивот на гласачите во Подгорица до 20 часот е 69,3 отсто.

Оттаму додаваат дека во 2018 година гласале 64,4 отсто, а на парламентарните избори во 2020 година 81,1 отсто.

Пратеникот на ДПС Андрија Николиќ рече дека сегашните проекции се дека коалицијата „Сите за нашиот град – д-р Иван Вуковиќ“ освоила меѓу 43 и 44 отсто од гласовите во Подгорица.

Според него, секој изборен резултат над 40 проценти покажува сериозен политички тренд и дека политичката доминација е во рацете на оние кои ги добиваат овие проценти.

– Ова е убедлива политичка доминација – рече Николиќ.

Демократскиот фронт освои апсолутно мнозинство на локалните избори во Будва и ќе има 18 советници, додека сите останати партии ќе имаат 15, соопшти Центарот за демократска транзиција.

Според овие податоци Демократската партија на социјалистите ќе има девет советници, демократите четири, а Социјалистичката народна партија и движењето УРА по еден.

Демократскиот фронт објави дека победил и на изборите во Плевља и дека врз основа на 50 отсто од обработените гласови освоил 36 отсто, Демократска Црна Гора 22 отсто, ДПС 21 отсто, а Европа сега 12 отсто.

Врз основа на тоа, ДФ треба да има 13 мандати, Демократска Црна Гора осум, ДПС седум, Европа сега четири, а УРА-СНП два.

Би можело да ве интересира

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Хејли ќе се кандидира за претседателските избори во САД во 2024 година

Горан Наумовски

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он