Првата испорака на ракетниот систем С-400 Турција ја очекува во јули

Од:

Турскиот потпретседател, Фуат Октај за тамошните медиуми најави дека земјата првата испорака на ракетниот систем С-400 ја очекува во месец јули. Турција, со купувањето на рускиот ракетен систем ги следи своите интереси, истакна Октај, додавајќи дека земјата го прави она што е неопходно за сопствените интереси кога станува збор за ракетниот одбранбен систем С-400, и носи сопствени одлуки и прави сопствен избор, изјави Октај за турската новинска агенција Анадолија.

Турскиот потпретседател истакна дека Турција нема да се откаже од купувањето на рускиот систем С-400, бидејќи веќе е потпишан договор.

Официјални претставници на САД сугерираа дека Турција треба да го купи американскиот ракетен систем „Патриот“, наместо рускиот систем, тврдејќи дека С-400 е некомпатибилен со системите на НАТО. Турските власти одговорија дека Турција нема да се повлече од договорот со Русија, дури и ако треба да го купи и системот „Патриот“.

Би можело да ве интересира

Нов силен земјотрес на турско-иранската граница

Ана Ололовска

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Турција: Најмалку осум загинати во земјотресот, 21 повреден

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,7 по Рихтер на границата меѓу Иран и Турција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

Ана Ололовска

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Ана Ололовска