Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе има консултации со партијата на Кирил Петков и Асен Василев, Борисов нуди нови консултации

Од:

Денеска претседателот на Бугарија Румен Радев ќе има политички консултации со лидерите на политичката партија „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков и Асен Василев за формирање на нова бугарска влада, јави дописникот на МИА од Софија.Официјален став на партијата, која го освои второто место на парламентарните избори на 2 октомври, се очекува денеска да биде претставена. Со тоа ќе стане јасно колкави се шансите за формирање нова влада.

Доколку првата политичка сила во бугарскиот парламент што ќе добие мандат – ГЕРБ-СДС не успее да формира кабинет, претседателот е должен вториот мандат да го предаде на „Продолжуваме со промената“. Засега се знае дека „Продолжуваме со промената“ е дека ќе останат во опозиција. Бојко Борисов вчера уште еднаш предложи одржување нови консултации меѓу парламентарните партии во 48. Народно собрание на Бугарија. Според Борисов, единствениот начин Бугарија да има влада е преку контакт групи пред претседателот Радев да го предаде мандатот. Но, според него, треба да има јасен прелиминарен договор дека ќе има влада со вториот мандат (т.е. Продолжување на промената) или со третиот, бидејќи немаше шанси ГЕРБ да формира влада, само со ДПС.

– Немаме доволно гласови, бидејќи немаше доволно гласови. Затоа, рече Борисов, нека се соберат контакт групите и нека кажат – Асен Василев – премиер на Бугарија, па потоа да кажат кој ќе биде министер за економија. Или ако се предложи Василев за економија, кој тогаш ќе биде премиер.

Борисов најави дека е подготвен да направи се што ќе донесе мир за бугарските граѓани. Затоа, според Борисов, добро е што претседателот на Бугарија, Румен Радев дава време за консултации, за да има разговори меѓу партиите во 48. Народно собрание. Но, ако тоа не се случи вака, според Бојко Борисов, тоа не би се случило и со вториот и со третиот мандат. А потоа праша дали бугарското општество сака да оди на нови избори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Излета автомобил со Кирил Петков, еден загинат

Предраг Петровиќ

Главчев и Радев по инаугурацијата на Сиљановска-Давкова: Договорите мора строго да се спроведуваат

Горан Наумовски

Радев: Многу наскоро ќе стане јасно дали Македонија сака да оди во Европа

Горан Наумовски

Радев и Вархеји очекуваат да поминат уставните измени веднаш по изборите на 8 мај

Орце Костов

Петков: Не може Македонија да има подобри информации за руски шпиони во Бугарија од нашите служби

А1он

Радев: Уставните измени се европски, а не бугарски барања