Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде: Убиецот го ранил полицаец, па тој го докрајчил

Од:

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде бидејќи тој го напуштил местото на настанот откако го застрела Вук Бориловиќ кој изврши масакр убивајќи 10 луѓе во Цетиње.

Според очевидци, на полицијата и требало долго време да почне акција. Во размената на оган полицијата наводно успеала да го рани Бориловиќ, но тој возвратил, а тешко ранил и еден од полицајците.

Калуѓеровиќ, кој инаку кум на една од жртвите, убиениот Милан Митровиќ, успеал да се приближи од другата страна каде теренот бил понепристапен и да го убе веќе ранетиот Бориловиќ пишува Стандард.

Во Кривичниот законик на Црна Гора, во член 10 од тој закон, стои дека дејствието извршено во самоодбрана не е кривично дело и дека одбраната е неопходна доколку од сторителот се бара да одбие истовремен или неизбежен незаконски напад од неговиот имот или имот на друг.

Во овој член се додава дека сторителот кој ги надминал границите на потребната одбрана може да биде поблаго казнет, ​​а доколку прекршокот го сторил поради силна иритација или страв предизвикан од нападот, може да биде ослободен од казната.

Би можело да ве интересира

Србите со ултиматум до црногорскиот премиер-Резолуција за геноцид во Јасеновац или крај за владата

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Полуматуранти запалија училиште во Подгорица: славеле крај на основното образование

Катерина Ѓуровски

Поддршката на Резолуцијата за Сребреница ја става Црна Гора пред закана за нов српски бунт

Полициска рација во просториите на црногорската Агенција за сузбивање на корупцијата

Инцидент во Бар: Со нож го нападнал сопствениот брат, уапсен е за обид за убиство

Во престрелка во Црна Гора е убиен 29-годишен маж

Горан Наумовски