Почнуваат консултациите за формирање нова бугарска влада

Од:

Најголемата партија во бугарскиот парламент „Продолжуваме со промените“ почнува коалициски преговори за поддршка за нова влада, јави дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Целта на „Продолжуваме со промените“ е да собере 121 бугарски парламентарец за поддршка на програмата за управување во следните шест месеци и водење на Бугарија низ економската и политичката криза.

Денеска во Народното собрание на Бугарија „Продолжуваме со промените“ ќе има консултации со Бугарската социјалистичка партија и со „Демократска Бугарија“.

„Продолжуваме со промените“ има рок до петок, 8 јули, во 17 часот, да го информира претседателот на Бугарија, Румен Радев, дали има парламентарна поддршка и мнозинство да управува во Народното собрание.

Министерот за иновации и развој Даниел Лорер за БНТ изјави дека е оптимист за формирање нова бугарска влада во рамките на 47. Народно собрание. Тој рече дека Кирил Петков ќе продолжи да биде активен дел од власта, но засега никој не размислува за места и позиции, туку за парламентарна поддршка.

Би можело да ве интересира

Бугарија започнува кампања во соседните земји за да привлече туристи

А1он

Шест партии би влегле во новиот бугарски парламент, покажуваат истражувања

А1он

Протест пред Претседателството во Бугарија поради можното обновување на испораките од руски Гаспром

Ана Ололовска

Ниту една партија не се регистрираше на првиот ден за бугарските предвремени парламентарни избори на 2 октомври

Ана Ололовска

ВИДЕО: Спасувачи претепале полски туристи на плажа во Бугарија

Орце Костов

Румен Радев: Од големо значење е овие избори да донесат стабилно и одговорно владејачко мнозинство

Ана Ололовска