Петков и Вархеји на средба во бугарската Влада

Од:

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска оствари работна средба со еврокомесарот за доброоседска политика и проширување Оливер Вархеји, соопшти прес-службата на бугарската Влада.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, во зградата на бугарската Влада Петков и Вaрхеји разговараат за актуелните прашања од европската агенда, а меѓу темите се и европската политика во регионот на Југоисточна Европа и војната во Украина.

Во разговорот Петков посочи дека Бугарија ќе продолжи да игра активна улога во стабилноста и просперитетот во Југоисточна Европа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Ана Ололовска

Минималната пензија во Бугарија 235 евра, а максималната 1000 евра

Ана Ололовска

Румен Радев ги заврши консултациите пред да врачи прв мандат за нова влада на Бугарија

Ана Ололовска

„Продолжуваме со промената“ денеска почнуваат консултации со „Демократска Бугарија“, БСП и независните пратеници во бугарскиот парламент

Ана Ололовска

Си нашол бугарска верзија за да мафташ – Димитров му врати на Османи

Анита Петровска Рајковиќ

Османи удри по Димитров: Ти прифати Илинденското востание да се преименува во Илинден-Преображение