Незадоволни граѓани го блокираа центарот на Подгорица: Велат дека не сакаат Отворен Балкан

Од:

Неколку десетици луѓе ги блокираа некои од најфреквентните улици во Подгорица. Како што наведуваат, со протестот сакаат да изразат незадоволство од, како што тврдат, неуставниот закон за претседател на Црна Гора, како и од тоа што не сакаат Отворен Балкан.

Транспарентот „Стоп отворен Балкан“ е закачен на мостот „Газела“.

Затоа во поширокиот центар на Подгорица има огромни гужви, а насобраните демонстранти најавија организирање на колона.

На протестот се членовите на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Предраг Секулиќ, Никола Јановиќ, Михаило Андушиќ, функционер на таа партија Нермин Абдиќ.

Би можело да ве интересира

Многу партии од коалицијата што го победи Ѓукановиќ во 2020 година, ќе го поддржат неговиот противкандидат во вториот круг

Ана Ололовска

До Квон уапсен во Црна Гора, обвинет за кражба на милијарди во криптовалути

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова снимка од извлекувањето на бебето, родителите добиле вознемирувачка порака

Предраг Петровиќ

Дошол да ги надгледува изборите, па спаси бебе во Морача – шведски пратеник денеска е херој во Црна Гора

Горан Наумовски

ВИДЕО: Снимка од спасувањето на бебето – Баба скокнала со внукот во Морача, го извлекле минувачи

А1он

Бебе извлечено од Морача, жена се удави

Предраг Петровиќ