Незадоволни граѓани го блокираа центарот на Подгорица: Велат дека не сакаат Отворен Балкан

Од:

Неколку десетици луѓе ги блокираа некои од најфреквентните улици во Подгорица. Како што наведуваат, со протестот сакаат да изразат незадоволство од, како што тврдат, неуставниот закон за претседател на Црна Гора, како и од тоа што не сакаат Отворен Балкан.

Транспарентот „Стоп отворен Балкан“ е закачен на мостот „Газела“.

Затоа во поширокиот центар на Подгорица има огромни гужви, а насобраните демонстранти најавија организирање на колона.

На протестот се членовите на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Предраг Секулиќ, Никола Јановиќ, Михаило Андушиќ, функционер на таа партија Нермин Абдиќ.

Би можело да ве интересира

Детали за голема меѓународна полициска акција во Црна Гора: Уапсени девет лица, поднесени кривични пријави против 19

Ѓукановиќ бил информиран дека му се подготвува атентат

A1on

Земјотрес ја погоди Црна Гора

Почина Матија Шаркиќ, голман на фудбалската репрезентација на Црна Гора

Земјотрес во Црна Гора

Србите со ултиматум до црногорскиот премиер-Резолуција за геноцид во Јасеновац или крај за владата

Предраг Петровиќ