Народното собрание на Бугарија на прво читање го прифати предлогот за купување на 8 нови авиони Ф-16

Од:

По долга дискусија, бугарскиот парламент на прво читање го усвои предлог-законот за прифаќање на понудата за авиони Ф-16 блок 70 и поврзано со нив поддршка и дополнување на законот за ратификација на договорите за набавка на ловците, опремата и вооружувањето за нив, јави дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

„За“ гласаа 167 пратеници, „против“ 28, а двајца беа воздржани. Рокот за нови предлози меѓу првото и второто читање беше скратен на три дена.

Во причините за предлог-законот за ратификација на измената на понудата, се наведува дека измените опфаќаат: ажурирање на конфигурацијата на воздухопловите и нивната опрема, како и зголемување на бројот на обуки на дополнителен персонал, пилоти и инженерско-технички персонал.

Измената и дополнувањето не ја зголемува вредноста на договорот потпишан во 2019 година и не бара дополнителни плаќања на авансната сума што веќе ја плати Бугарија. Предложената измена не ги намалува или стеснува предвидените можности на вооружениот систем Ф-16 Блок 70, како што е наведено во барањата на бугарската страна при потпишувањето на договорот за испорака на новата серија од осум нови авиони од американско производство.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов

Русија протера 14 бугарски дипломати

Катерина Павлова-Николовска

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Преодниот премиер на Бугарија создаде специјален штаб за справување со енергетската ситуација, утре ќе биде првиот состанок на преодната влада

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Теодора Генчовска останува во преодната влада назначена од претседателот на Бугарија Румен Радев