Кина ќе инвестира 20 милијарди долари во Србија до 2025 година

Од:

Амбсадорката на Кина во Србија, Чен Бо, изјави дека сегашните инвестиции во Србија се преку 10 милијарди долари.

Таа нагласи дека доколку се остварат сите потпишани договори меѓу двете држави, инвестициите ќе достигнат над 20 милијарди долари.

Чен изрази надеж дека соработката ќе се развива и натаму и ќе има уште поголемо вклучување на инвеститори, пред се мали и средни претпријатија од Кина како и зајакнување на инвестициите на полето на земјоделието и иновациите.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Ќе соработуваме со Кина, но врз Ујгурите е извршен геноцид

Ана Ололовска

„Благодарам што го помагате нашето јавно здравје“, Заев ги стави вакцините во честитката за Свети Сава

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Вучиќ на отворањето на споменикот на Стефан Немања: Овие 24 метри можеби се премалку за неговата големина

Жарко Настоски

Лајчак: Размената на територии меѓу Србија и Косово би била „многу опасна“

Во Белград свечено отварање на споменикот на Стефан Немања, висок 24 метри и тежок 80 тона

Ана Ололовска

Србија трета во Европа и седма во светот по бројот на вакцинирани

Ана Ололовска