„Има таков народ” и ДПС на последни консултации околу составувањето на новата бугарска Влада

Од:

Победничката партија на последните парламентарни избори во Бугарија „Има таков народ“ денеска ќе одржи консултации и со Движењето за права и слободи (ДПС).

Како што јави дописникот на МИА од Софија, ова е последна од планираните средби на највисоко ниво меѓу партијата на ТВ-водителот Слави Трифонов и пратеничките групи, без ГЕРБ-СДС, во рамките на 46-то Национално собрание на Бугарија.

„Има таков народ“ побара разговори со Движењето за права и слободи во обид да се обезбеди најшироко можно парламентарно мнозинство за нивните идни политики. Како што додава дописникот на МИА од Софија, денешната средба е оптоварена со најмногу очекувања и предизвикува најголем интерес кај медиумите и политичките набудувачи.

„Има таков народ“, го покани на разговори ДПС, и покрај категоричните позиции на другите партии, дека тие нема да ја поддржат нивната влада ако во неа учестгвуваат ГЕРБ и ДПС.

Претседателот на парламентарната група на „Има таков народ“, Тошко Јорданов истакна дека целта на консултациите е да се видат приоритетите и политиките, а не се за поединци и теснопартиски интереси. Тој, за време на консултациите со други партии, рече дека никој не сака ниту ГЕРБ, ,ниту ДПС, да учествуваат на кој било начин во новата бугарска Влада.

Би можело да ве интересира

Поранешните технички министри, Кирил Петков и Асен Василев, го претставија својот политички проект „Продоложуваме со промената“, со кој влегуваат во бугарската политика

Ана Ололовска

Бугарија: ГЕРБ сe врaти на првото место во довербата кај граѓаните

Ана Ололовска

Поранешниот бугарски претседател Плевнелиев го одбил Борисов да биде претседателски кандидат на ГЕРБ за изборите во ноември

Ана Ололовска

Средба Заев – Ајкхорст: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение што ќе овозможи двојна победа

А1он

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Бугарскиот претседател Румен Радев ја претстави новата привремена влада