Холандското државно обвинителство: Истрагата не покажа кога и како Праљак дошол до цијанкалиум

Од:

Холандското државно обвинителство денеска објави дека истрагата за околностите за самоубиството на генералот Слободан Праљак во Хашкиот суд не покажала кога и како поранешниот командант на Генералштабот на ХВО дошол до цијанкалиум.

Холандското државно обвинителство објави дека истрагата за самоубиството не успеала да утврди како и кога дошол до цијанкалиум, кој го испи откако беше прогласен за виновен за воени злосторства во БиХ, ниту дали некој му помогнал.

-Истрага за смртта на Слободан Праљак е завршена. Бранитрелот Праљак минатата година изврши самоубиство во судницата на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија, откако судот донесе пресуда против него. Истрагата не покажа на кој начин и кога Праљак го набавил цијанкалиумот кој го користеше. Не е утврдено ниту едно кривично дело, се наведува во соопштението на државното обвинителство.

Праљак во хашката судница на 29 ноември 2017 година, откако Апелацискиот совет му ја потврди 20-годишната затворска казна за воени злосторства во БиХ, ја испи содржината на шишето, кое дотогаш го криел. Кратко потоа. Набрзо потоа тој почина. Според официјалните информации, тоа се случило два часа подоцна во болницата Вестеинде.

Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија побара од холандските власти да спроведат истрага. Холанѓаните утврдија дека поседувањето цијанкалиум не е кривично дело во Холандија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хаос на улиците на Хаг на протестот против ковид рестрикциите

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Хаос на протестите против ковид пропусниците во Холандија, има ранети

Катерина Павлова-Николовска

Во БиХ просечната плата во септември била 14 евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Брутална тепачка на навивачи во Мостар: Фрлале факли, камења и се што нашле покрај патот

Ана Ололовска

Тајмс: Западот подготвува санкции за лидерите на босанските Срби за да се избегне војна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новинарот не сакаше да го признае геноцидот на Сребреница, па Комшиќ го прекина интервјуто

А1он