Хоџај: Односот на ЕУ кон регионот ќе се види кога ќе треба да ги започне преговорите со Скопје и Тирана

Од:

Косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај вели дека на самитот на лидерите од Западен Балкан во Берлин, што ќе се одржи на крајот на месецов во организација на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, не може да се очекува предлог за конечен договор меѓу Косово и Србија.

Хоџај денеска на прес-конференција изјави дека дури по овој самит, односно во текот на ова лето, „ќе се види како Европската унија ќе го третира регионот, со отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија и со визната либерализација за Косово“.

Од средбата на 29 април во Берлин, каде што во фокусот ќе бидат односите Косово – Србија, според Хоџај, „може да се очекуваат пораки, временски рокови или предлози за продолжување на дијалогот, но не и договор“.

–Ова е мултилатерална средба која ја организираат Германците и Французите и на која ќе учествуваат лидерите на државите од Западен Балкан. А, на вакви мултилатерални средби не можете да очекувате некаков договор. Таков е форматот на средбата, изјави поранешниот шеф на косовската дипломатија и актуелен потпретседател на Владата во Приштина.

Според Хоџај, главната цел на средбата во Берлин е дијалогот Приштина – Белград, „но не и постигнувањето договор или дискутирањето за неговите модалитети“.

Би можело да ве интересира

Од Западен Балкан лани во земјите од ЕУ заминале 228.000 лица

А1он

Финската министерка за надворешни работи: „Рекет“ е тест за правната држава

А1он

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонгконг

Австрија со најголем прираст на странци во ЕУ

Татјана Ташкова

„Независне новине“: Словенецот Јанез Ленарчиќ го наследува Хан?

Раб: Ќе ја напуштиме ЕУ и од тоа ќе направиме успех